Ömer ile Çetin KapGel’i Konuştu

KapGel’in nasıl bir aplikasyon olduğundan bihaber, hala ihtiyacı olan her şeyi gidip kendi alan Ömer, Çetin’le karşılaşır ve Çetin’i soru yağmuruna tutarak KapGel’in içini dışını öğrenir.

Ömer: Çetin selam. KapGel diye bir aplikasyon çıkartmışsınız ama ben neye yaradığını tam anlayamadım.

Çetin: Kısaca anlatayım. Aslında çok basit bir şekilde işliyoruz. Aplikasyonu iPhone ya da Android’e indiriyorsun, bir hesap oluşturuyorsun, sonra da istediğin ürünün siparişini verip kapına gelmesini bekliyorsun.

Ömer: Nasıl yani? Eve teslimat sistemi gibi bir şey mi bu?

Çetin: Biz kişisel asistan diye tanımlamayı tercih ediyoruz ama evet istediğin ürünü alıp evine teslim ediyoruz.

Ömer: Ediyoruz derken, sen mi getiriyorsun?

Çetin: Hayır, ben getirmiyorum. Ekimizden eğitimli arkadaşlar kapıp geliyor.

Ömer: Kaç dakikada yapabiliyorlar bu kapıp gelme işlemini?

Çetin: Maksimum 60 dakikada siparişin kapında oluyor.

Ömer: Vay be. İstanbul trafiğinde 60 dakika bayağı iddialı bir süre.

Çetin: Aynen. Zaten bu yüzden bulunduğun semt içinden sipariş verebiliyorsun. Aplikasyona adresini giriyorsun, senin teslimat bölgende olan herhangi bir mağaza ya da markadan siparişini veriyorsun. Avrupa yakasında Beyoğlu, Beşiktaş ve Şişli’de hizmet saatlerimiz 09:00-21:00 arası, Anadolu yakasında ise Ataşehir ve Kadıköy’de 12:00-22:00 arası. Tabii ki gün geçtikte teslimat bölgelerimiz de genişliyor olacak.

Ömer: Çok iyiymiş! Peki biraz fiyat konuşalım. Böyle efsane bir hizmet bize kaça patlar?

Çetin: Şöyle anlatayım. Alacağın ürünün fiyatı mağazada neyse KapGel’de de o. Sadece üzerine her sipariş için 4,99 TL’lik bir hizmet bedeli alıyoruz.

Ömer: Yani taksiye binip kendim gidip alsam daha pahalıya gelecek.

Çetin: Aynen öyle.

Ömer: Peki ödemeyi nerede, nasıl yapabilirim?

Çetin: O da çok basit. Uygulamayı indirdiğinde, kendi adına açtığın hesaba kredi kartı bilgilerini giriyorsun. Tabii ki bu bilgiler son teknoloji güvenli sistemimiz içinde kaydoluyor. Yani bu konuda için rahat olabilir. Sen siparişi verdiğinde ilk olarak hizmet bedeli aplikasyondaki sistem üzerinden alınıyor. Siparişini getirecek olan arkadaş mağazaya gittiğinde ürün fiyatını teyit amaçlı sana aplikasyon üzerinden haber veriyor. Onay verdiğin zaman ürünün fiyatı da online sistem’den alınıyor.

Ömer: Peki kredi kartı yerine nakit ödeme yapabilir miyim?

Çetin: Hayır. KapGel sadece bahsettiğim online ödeme şekliyle çalışıyor.

Ömer: Diyelim ki canım 2 TL’lik bir şey istedi. Onu da getiriyor musunuz?

Çetin: Evet, herhangi bir minimum ya da maksimum tutar limitimiz yok. Kapına gelmesini istediğin şey ister 2TL’lik ister 2000 TL’lik olsun, değişen bir şey yok. Aynı mağazadan istersen bir ürün al istersen on ürün al, yine hizmet bedeli aynı kalıyor. Eğer farklı mağazalardan sipariş verirsen, o zaman her sipariş için ayrı bir hizmet bedeli oluyor. Bir de yasalar gereği sigara, alkol ve ilaç temin edemiyoruz. Ve de motosiklette taşınması mümkün olmayan çok büyük ya da ağır ürünleri kapıp gelemiyoruz.

Ömer: Eh, haklısınız. Ama herkes sipariş verdiği ürünün hacmini ve boyutunu bilmeyebilir. Yanlışlıkla taşıyamayacağınız bir ürünü sipariş vermişsem ne olacak?

Çetin: Böyle bir durumda siparişin onaylanmayacak ve sipariş anında alınmış olan hizmet bedeli iade edilecek.

Ömer: Peki, diyelim ki siparişi verdim, sonra acil bir durum oldu ve sipariş gelmeden önce evden çıkmak zorunda kaldım. O zaman ne olacak?

Çetin: Eğer teslimatı yapacak arkadaş seni arayıp ulaşabilirse ve seni bekleyecek vakti varsa, bekler. Eğer sana ulaşamazsa ya da bekleyecek vakti yoksa ürün iade edilebilecek bir ürünse iade edilir. Sonra dilersen aynı siparişi tekrardan verebilirsin.

Ömer: Peki acilen evden çıkmam gerektiyse, alternatif olarak siparişimi iptal edebilir miyim?

Çetin: Eğer siparişin ödemesi alınmadıysa 0 (212) 234 74 76 numaralı çağrı merkezimizi arayıp siparişini iptal edebilirsin. Bu durumda hizmet bedeli iadesi olmaz. Bir de eğer ödeme yapıldıysa, sipariş iptali yapılamıyor.

Ömer: İptal olmuyorsa iade olabiliyor mu?

Çetin: Eğer teslim eden arkadaş doğru ürünü getirdiyse KapGel üzerinden iade alınmıyor. Ancak hatalı bir sipariş olmuşsa iade edebilirsin. Bir de unutmayan söyleyeyim. Eğer siparişin ödenmeden yanlış ürünü sipariş ettiğini fark edersen, hemen çağrı merkezimizi arayıp siparişinde değişiklik yapabilirsin. Bunun dışında iadeler bizimle değil tamamen ürünü satın almış olduğun mağaza veya markayla ilgili. Ürünü teslim ederken fişi de verildiğinden dolayı, satın almış olduğun üründen memnun kalmazsan, mağaza veya markayla irtibata geçerek iade etme konusunu görüşebilirsin. Mağaza iadeni kabul ederse ürünün fiyatını onlardan geri alabilirsin ama hizmet bedeli iade edilmez.

Ömer telefonuna KapGel’i indirir ve aplikasyonu biraz karıştırdıktan sonra sorar:

Ömer: Burada özel sipariş seçeneği diye bir şey var. O nedir?

Çetin: Diyelim ki Cafe Nero’da satışta olduğunu bildiğin ama aplikasyondaki menüde görmediğin bir ürün var. Özel sipariş bölümüne bu ürünün detayını yazıyorsun ve teslimatı yapacak arkadaş Cafe Nero’ya gittiğinde bu ürünü alıyor, diğer siparişlerde de olduğu gibi fiyat teyidi amaçlı seninle irtibata geçiyor ve ürünü kapıp getiriyor. Özel sipariş verildiğinde bazen alışverişi yapan arkadaş ürünü netleştirmek adına seni arayabilir. Bir de bazı restoranların menüleri sistemimizde yer almıyor. Böyle durumlarda da özel sipariş seçeneğinden yararlanabilirsin.

Ömer: Bu fiyat teyidi ne için gerekli? Siz zaten aplikasyona mağaza fiyatını koymuyor musunuz?

Çetin: Evet, öyle yapıyoruz. Ama bazen mağazalar fiyatta değişiklik yapabiliyor. Herhangi bir sorun yaşanmaması adına ürün satın alınmadan teyidini yapıyoruz biz de.

Ömer: Bir de sürpriz kategorisi diye bir şey gördüm. O da güzel bir şey olsa gerek.

Çetin: Evet, aplikasyonun en sevilen bölümlerinden biri. Adı üstünde zaten. Sürpriz olarak her hafta gerçekleşen kampanyaları görebiliyorsun bu bölümde. İndirimli ya da bedava ürünler yani. Her kullanıcının sınırlı sayıda olan bu ürünlerden bir defa sipariş etme hakkı var.

Ömer: Çetin, İstanbul’daki tüm üşengeçlerin ve yoğun kişilerin hayalini kurduğu bir aplikasyon yaratmışsınız. Ellerinize sağlık!

Recent Posts